Słowa z uśmiechem. Nauka o języku i ortografia. Podręcznik. Klasa 6 Zobacz większe

Słowa z uśmiechem. Nauka o języku i ortografia. Podręcznik. Klasa 6 2019

WydawnictwoWSIP
AutorzyEwa Horwath, Anita Żegleń
Data wydania2019

Cykl „Słowa z uśmiechem” łączy naukę z zabawą. Zachowuje wyważone proporcje między poleceniami wprowadzającymi i utrwalającymi wiedzę a działaniami o charakterze zabawowym, rozwijającymi kreatywność uczniów (np. „Policz zdania z orzeczeniami czasownikowymi i z orzeczeniami imiennymi, a dowiesz się, jak wyglądał arlekin – charakterystyczna postać z osiemnastowiecznej komedii ludowej, zwanej komedią dell'arte”).

Ćwiczenia umożliwiają pracę na różnych poziomach trudności. Ich odpowiednia formuła pozwala uczniowi na samodzielne odkrywanie interesujących zjawisk językowych i reguł ortograficznych. Podręcznik proponuje różne typy ćwiczeń (np. ćwiczenia wprowadzające, skłaniające do obserwacji materiału językowego i ułatwiające wnioskowanie; ćwiczenia utrwalające, kształcące świadomość językową ucznia i jego umiejętności komunikacyjne), które skłaniają uczniów do systematyczności i wspierają samodzielne rozwijanie przez nich umiejętności. Wyraźne wyodrębnienie definicji w ramkach Zapamiętaj! ułatwia zapamiętanie pojęć. Atrakcyjne polecenia z zakresu ortografii utrwalają umiejętność poprawnego pisania. Zadania, rysunki i gry tworzą atmosferę dobrej zabawy, ale równocześnie przynoszą uczniom satysfakcję z samodzielnej pracy.

Treść ułożona według podstawowych działów nauki o języku porządkuje wiedzę. W klasie 6 są to: Litery i głoski, Części mowy, Składnia, Wyrazy i związki wyrazowe oraz dwie części działu ortograficznego Piszę poprawnie.