Język polski 1 (cz. 1). Sztuka wyrazu. Podręcznik dla liceum i technikum. Zakres podstawowy i rozszerzony Zobacz większe

Język polski kl.1 cz. 1 Sztuka wyrazu. Podręcznik dla liceum i technikum. ZPR GWO

Podręcznik przygotowany do podstawy programowej obowiązującej od września 2019 roku.

WydawnictwoGWO
AutorzyKatarzyna Budna, Beata Kapela-Bagińska, Jolanta Manthey, Ewa Prylińska, Cecylia Ratajczak, Jarosław Zaporowicz, Tomasz Zieliński
Data wydania2019

Sztuka wyrazu to seria podręczników do nauki języka polskiego w liceum i technikum. Składa się z siedmiu tomów obejmujących oba zakresy nauczania – podstawowy i rozszerzony.

Podręczniki z serii Sztuka wyrazu obejmują zagadnienia literatury, kultury i sztuki oraz języka. Najważniejszymi ogniwami poszczególnych tematów są teksty literackie (wraz z opracowaniem dydaktycznym) oraz łączące się z nimi konteksty i nawiązania kulturowe.

Inne ważne elementy podręczników z serii Sztuka wyrazu to:

• wprowadzenia do epok z chronologicznym zestawieniem wydarzeń,
  • omówienia lektur obowiązkowych,
  • przykłady motywów wędrownych obecnych w literaturze i sztuce na przestrzeni wieków,
  • informacje i zadania wyrabiające dobre nawyki podczas pisania różnorodnych form wypowiedzi (z wzorcowymi przykładami wypracowań),
  • bogatą ikonografię, a zwłaszcza reprodukcje dzieł sztuki nawiązujących do omawianych tekstów,
  • lekcje poświęcone analizie dzieł ikonicznych, a także filmowych i teatralnych,
  • spójne z celami kształcenia pytania, zadania oraz polecenia,
  • podsumowania w formie graficznych map pojęć i zestawów pytań.

Tom pierwszy serii obejmuje dwa wielkie okresy historycznoliterackie – starożytność i średniowiecze. Autorzy i redaktorzy podręcznika zadbali o to, aby teksty literackie z dawnych epok (często trudne w odbiorze) zaprezentować w kontekście nowszych, niejednokrotnie współczesnych, utworów. Pomoże to uczniom znaleźć odpowiednią perspektywę do spojrzenia z zaciekawieniem na dzieła będące fundamentem literatury kolejnych epok.