Gramatyka i stylistyka. Język polski. Zeszyt ćwiczeń. Klasa 8 Zobacz większe

Gramatyka i stylistyka. Język polski. Zeszyt ćwiczeń. Klasa 8

Idealnie dopasowany do dwóch cykli  (Myśli i słowa oraz Gramatyka i stylistyka

Idealnie dopasowany do dwóch cykli  (Myśli i słowa oraz Gramatyka i stylistyka + Świat w słowach i obrazach), a zarazem uniwersalny i samodzielny ze względu na zgodność z podstawą programową w kategoriach Kształcenie językowe i Tworzenie wypowiedzi.

Zbiór kilkuset zadań i ćwiczeń utrwalających wiadomości z nauki o języku wskazanych w nowej podstawie programowej – z zakresu fonetyki, zróżnicowania polszczyzny (archaizmy, dialektyzmy, kolokwializmy, neologizmy, zapożyczenia, nazwy osobowe i miejscowe, treść i zakres wyrazu, style funkcjonalne polszczyzny) oraz kultury języka (norma wzorcowa i użytkowa, błędy językowe).

Ćwiczenia są zróżnicowane pod względem rodzaju aktywności, stopnia trudności i rozbudowania. Po każdym dziale znajdują się bloki powtórzeniowe umożliwiające weryfikację wiedzy i nabytych umiejętności. Dzięki podanym odpowiedziom i zaproponowanej punktacji uczeń może dokonać samooceny i zdiagnozować swoje słabsze strony.

Szczególny nacisk położono na doskonalenie umiejętności tworzenia form wypowiedzi,  zarówno tych przewidzianych w klasach 7–8 (m.in. wywiad, podanie, życiorys, CV, list motywacyjny), jak i tych z etapu 4–6 (sprawozdanie, opowiadanie czy scenariusz filmowy).

Na końcu zeszytu ćwiczeń dodano sprawdziany Sprawdź się przed egzaminem, stanowiący pomoc w przygotowaniach do egzaminu po 8 klasie.