Oblicza epok. Język polski. Podręcznik. Klasa 1. Część 1 Zakres podstawowy i rozszerzony. Liceum i technikum Zobacz większe

PP Oblicza epok. Język polski. Podręcznik. Klasa 1. Część 1 ZP i ZR Liceum i technikum WSiP

Pierwsza część podręcznika Oblicza epok do klasy 1 składa się z trzech działów odpowiadających epokom historyczno-literackim. Są to:

• Biblia w literaturze i kulturze,
  • Literatura Greków i Rzymian,
  • Średniowiecze.

WydawnictwoWSIP
AutorzyDariusz Chemperek, Adam Kalbarczyk, Dariusz Trześniowski
Data wydania2019

Materiał nauczania jest ułożony chronologicznie i podzielony na epoki historycznoliterackie, w ramach których zastosowano podział na jednostki lekcyjne. Wiedza teoretyczna ściśle łączy się z umiejętnościami praktycznymi – realizacja materiału ma formę pogłębionej analizy i interpretacji tekstu. Rozpoczynające każdą lekcję komentarze, przydatne wyjaśnienia pojęć kluczowych oraz zadania pod tekstami umożliwiają wnikliwe odczytanie utworów, uczą umiejętności interpretacyjnych, uwrażliwiają na zapisane w tekstach wartości (sekcja Wartości i postawy), rozwijają umiejętności retoryczne uczniów (m.in. argumentowanie, uzasadnianie opinii, zabieranie głosu w dyskusji wokół postawionego problemu), a także pozwalają na integrację treści z różnych obszarów kształcenia (w lekcjach literacko-kulturowych wyróżniono kolorystycznie polecenia dotyczące nauki o języku; zaproponowano ćwiczenia związane z tworzeniem wypowiedzi pisemnych i samokształcące zadania projektowe odnoszące się do problematyki omówionych tekstów).

By pokazać uczniom aktualność dawnej literatury, teksty z epoki zestawiono ze współczesnymi kontekstami, również z kultury popularnej – dobranymi zarówno ze względu na podobieństwo motywów, jak i zróżnicowanie środków wyrazu (m.in. film, muzyka, teatr, sztuki plastyczne, street art).